Єврокомісія виділила 7 млрд євро на розвиток транспортної інфраструктури
З 16 вересня стартував прийом пропозицій на розподіл 7 млрд євро, що виділені Єврокомісією у рамках Програми «З’єднання Європи» (Connecting Europe Facility – CEF) на розвиток транспортної інфраструктури. За задумом авторів ідеї, будуть проведені конкурси та обрані проєкти, втілення яких допоможе модернізувати транспортну мережу ЄС. Вони також мають відповідати меті, озвученій у Європейській зеленій угоді про скорочення викидів парникових газів на 90% до 2050 року.
Від авторів проєктів також очікують рішень, які допомогли би усунути слабкі місця в інфраструктурі, виявлені під час пандемії COVID-19. Звісно, увага також має приділятися створенню стійкої та розумної мобільності, де буде використано найсучасніші технології, у тому числі штучний інтелект.
На сьогодні експерти вбачають найбільш перспективними напрямками розвиток убік взаємопов’язаної мультимодальної транспортної системи як для пасажирів, так і для вантажів. Очікуваною є доступна високошвидкісна залізниця та розгалужена інфраструктура для підзарядки та заправки автомобілів з нульовими викидами. Крім того, усіх цікавлять проблеми автоматизації та підвищення безпеки на транспорті.
Виділені кошти на умовах співінвестування Єврокомісія планує розподілити таким чином:
- На інфраструктурні проекти в мережі TEN-T – 5,175 млрд євро.
- На об’єкти альтернативної паливної інфраструктури – 1,575 млрд євро.
- На адаптацію TEN-T до цивільної оборони та створення об’єктів подвійного призначення (цивільного та військового) – 330 млн євро.
Нагадаємо, що у 20219 році Україна приєдналася до проектів у рамках Програми CEF. Це означає, що Україна може брати участь у спільних з державами-членами ЄС проєктах, що стосуються транскордонної інфраструктури. Наприклад, спорудження або удосконалення залізничних маршрутів, які пролягають територією України, з’єднуючи з європейською залізничною мережею через сусідні Польщу, Румунію, Словаччину або Угорщину. Можливим є також започаткування спільних проєктів удосконалення портової інфраструктури, у тому числі, у регіонах Приазов’я.
Але для того, що у повній мірі приймати участь у проєктах Програми Україна має посилити роботу щодо прийняття Верховною Радою України пакету транспортних євроінтеграційних законів.