Відшкодування збитків від війни: чого очікувати бізнесу?

 

Відшкодування збитків від війни: чого очікувати бізнесу?

Санкції Євросоюзу заморозили активи російських олігархів та пов’язаних із ними компаній у Європі на 12,5 млрд євро. Про це німецькому агентству DW повідомив офіційний представник Єврокомісії з питань юстиції Крістіан Віганд.
Раніше повідомлялось, що держави Європейського союзу заморозили близько 23 мільярдів євро (24,5 мільярда доларів) активів російського Центрального банку. Сполучені Штати заморозили активи на суму 100 мільярдів доларів. Великобританія тим часом заявила, що заморозила 500 млрд. фунтів стерлінгів (583 млрд. євро) російських банків або підприємств, деякі з яких частково належать державі, і ще 150 млрд. фунтів стерлінгів (175 млрд. євро) активів олігархів і членів їхніх сімей. У громадян та бізнесу виникає питання: як можна використати заморожені активи громадян РФ в країнах Європейського Союзу?

Отже, де можна вимагати відшкодування?

На території України:
– В судах України від РФ
– Компенсація від держави Україна

За кордоном:
В судовому порядку:
– Відповідач РФ як держава
– Відповідач фіз. особи санкційного списку резиденти РФ
– Відповідач юр. особи резиденти РФ, котрі мають майно за кордоном
Від урядів країн ЄС:
– Для інвесторів резидентів ЄС, котрі понесли втрати на території України внаслідок війни РФ проти України.

Куди звертатись з пакетом документів?

У бізнесу існує чотири потенційні варіанти:
1. Подання позову проти агресора за місцем заподіяння збитків до відповідного суду в Україні.
2. Другу стратегію можна застосовувати лише для компаній, чиї активи чи підприємства опинилися на тимчасово непідконтрольній території й потім були захоплені. Цей алгоритм можливий на підставі двостороннього договору про захист інвестицій між Україною та рф 1998 року.
3. Третій варіант – звернення до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ).
4. Четвертою стратегією може бути подання позову безпосередньо в іноземній юрисдикції – чи то в Америці, чи то в Європі.

Отже, шлях від оцінки збитків до отримання реальних грошей – досить довгий. Проте якщо нічого не роботи, то можна позбавити себе будь-якої можливості отримати хоч якусь компенсацію.