Сектор залізничних вантажних перевезень України відреагував на зростання цін

Українська залізниця збільшила плату за доступ до колій для залізничних вантажних перевезень, що збентежило багатьох вантажовідправників, повідомляє Railfreight.com.

Непропорційне зростання цін, за оцінками експертів, може суттєво вплинути та змінити модальні режими у всій країні, а також призведе до чергового зростання цін на важливих для економіки ланцюгах постачання.

Відправники з цементної промисловості України пояснили інформаційному, як це рішення може на них вплинути.

Підвищення плати за доступ до колії призведе до зростання цін на транспортування вугілля. Відповідно, це вплине на транспортні ціни на сировину та добавки, які використовуються для виробництва цементу. В результаті з’явиться ефект доміно: більше за всіх заплатять кінцеві споживачі.

Людмила Крипка, виконавчий директор Асоціації виробників цементу України, та Володимир Гусак, генеральний директор Федерації роботодавців транспорту України, стверджують, що «Укрзалізниця» також матиме від підвищення вартості доступу не користь, а фінансову шкоду. На думку експертів, якщо ситуація зайде у глухий кут, виробники змушені будуть переглянути свою логістику та, ймовірно, почнуть масово переходити на доставку автомобільним транспортом.

Обидва керівники підкреслили, що учасники ринку не терпітимуть підвищення тарифів і змінять логістику радикальним чином. Такий крок може мати подвійний ефект. По-перше, це припинить модальний зсув країни, яка за європейським прикладом почала переносити вантажі з автодоріг на залізницю. По-друге, через втрату великих замовників сама залізниця втратить більше коштів у порівнянні з тим, коли б вона залишала тарифи на попередньому низькому рівні. Нарешті, від раптового збільшення великовагових авто можуть біти зруйновані щойно збудовані дороги.