Позиція Нової пошти з приводу прийняття Закону про поштовий зв’язок

Нова пошта виступає за чесну конкуренцію. Ми брали участь у процесі розробки Закону про поштовий зв’язок, давали свої коментарі, зауваження, побажання. І нам здавалося, що є діалог з усіма учасниками робочої групи.
Але минулого тижня, саме напередодні прийняття закону, ми виявили деякі нові подробиці, про які не йшлося раніше.

 

Отже, ми не могли промовчати щодо ухваленого закону, бо в ньому є три проблеми:
1. Додатковий регулятор замість курсу на дерегуляцію. Новий закон створює ще один контролюючий орган, який буде дублювати функції вже існуючих: Держпраці, Державної податкової служби, Держпродспоживслужби.
2. Непрозорі конкурентні умови замість чесних правил ринку.
3. Маніпуляція європейським законодавством замість дотримання його принципів.

 

У чому це проявляється:

Із закону зникло слово «універсальні». Що це означає.

У кожній країні є так званий пакет доступних базових поштових послуг. Це пересилання простих та рекомендованих поштових карток, листів, бандеролей, відправлень для сліпих і посилок без оголошеної цінності до 10 кг. Такі універсальні послуги в Україні надає назначений державою оператор – «Укрпошта». Євродиректива передбачає контроль з боку держави лише щодо універсальних послуг, і тільки вони мають регулюватися щодо ціни, правил та способів надання тощо.

У прийнятому законі слово «універсальні» зникло. Хоча Мустафа Найєм в своєму пості і пише, що регулюватися будуть саме універсальні послуги, але ні. Виходить, що і профільне Міністерство було введено в оману. Це означає, що регулятор буде контролювати все і встановлювати свої правила для всього ринку: яким послугам жити, як можуть доставлятися посилки, за якими термінами, і навіть, якщо вирішать заборонити використання у поштовій сфері мобільних додатків, то можуть в односторонньому порядку прийняти таке рішення. Ба більше – ні з ким це не узгоджувати, або одразу оштрафувати, якщо в поштового оператора такий додаток існує. Тобто все буде залежати від бажань майбутніх членів комісії. Ще потрібно пам’ятати, що саме приватні оператори створюють сучасний якісний сервіс завдяки швидкому впровадженню інновацій та технологій, що із новим регулятором ставиться під питання, адже він буде все контролювати та перевіряти.

 

Місце міжнародного поштового обміну (ММПО), а це місце, де поштовий оператор за спрощеною процедурою обробляє міжнародні поштові відправлення та пред’являє їх митниці, вирішено залишити тільки тим компаніям, у яких є код Всесвітнього поштового союзу (ВПС). Що це означає.

Членами Всесвітнього поштового союзу (ВПС) є держави, а не компанії. Процедури отримання коду ВПС у відкритому доступі немає і не зрозуміло, хто взагалі його може отримати.

Тобто отримати дозвіл на відкриття ММПО – неможливо. Рішення залишити його тільки двом компаніям – Укрпошті та Міст Експрес, єдиній приватній компанії у світі, яка такий код отримала, – створює нечесні конкурентні умови, адже спрощена процедура проходження посилок дозволяє забезпечувати швидку доставку міжнародних посилок. До речі, у Нової пошти немає спрощеної процедури митного контролю, але з урахуванням виходу компанії на європейські ринки, ми хотіли б мати рівні конкурентні умови з іншими операторами доставки.

3. Комітет Верховної Ради України з питань європейської інтеграції, засідання якого відбулося напередодні голосування у Верховній Раді 2 листопада 2022 року, звернув увагу на те, що ні порядок вирішення питань з отриманням дозволу на ММПО, ні регулювання всіх послуг поштової сфери, а не тільки універсальних не відповідає Євродирективі. Про це є висновок, який розміщений на сайті Верховної Ради від 3 листопада 2022 року. Але його не взяли до уваги.

Тож, ми хочемо, щоб відповідні органи:

1. Переглянули закон і увідповіднили його вимогам Євродирективи, а це означає – залишити нагляд і контроль лише за універсальними послугами.
2. Визначились із позицією щодо місця міжнародного поштового обміну, а саме – або дозволили всім отримати його через чіткий та прозорий механізм отримання дозволу, наприклад, як отримання ліцензій НБУ на фінансову діяльність, або залишили його тільки за призначеним державою оператором – Укрпоштою.