У другому кварталі 2021 року європейський сектор комбінованого транспорту набрав 23,43%

У другому кварталі ц.р. європейський сектор комбінованого транспорту набрав 23,43%. Високий показник зростання досягнутий на тлі минулорічних проблем, коли тут через пандемію відбулася стагнація.

Як зазначають аналітики, високі ціни на нафту дозволили загалом зберегти клієнтську базу. Навіть минулого року, попри усі труднощі, комбіновані перевезенні продемонстрували непогану позитивну динаміку (+6,77%). Та у першому кварталі 2021 р. було зафіксовано лише +3,17%.

Зараз невід’ємною частиною комбінованого транспорту стали інтермодальні перевезення, зазначають фахівці. Регіональний транспорт усе ще відіграє значущу роль. Міжнародні маршрути дедалі більше впливають на цілий сектор та можуть, зрештою, радикально змінити ситуацію.
Чи не найкращим прикладом тут залишається залізничне сполучення між Європою та Китаєм, на якому вантажообіг минулого року збільшився аж на 31%. Це зростання приносить нові серйозні інвестиції в інтермодальні термінали на території Європи.

Проте у Міжнародному союзі автомобільно-залізничного комбінованого транспорту (UIRR) підкреслюють, що для Європи усе ще вкрай важливо створити належну нормативну базу та регуляторне середовище для подальшого розвитку у даному напрямку.

Перенесення вантажів з суто автомобільного на комбіноване із залізницею сполучення дозволило скоротити на 65-70% викиди окису вуглецю, запевняють в UIRR. Надалі багато учасників ринку планує запроваджувати електричні вантажівки для першої та останньої милі в інтермодальних перевезеннях. На думку багатьох, такі рішення уже за десятиліття зроблять транспортні послуги з нульовими викидами звичним явищем.