Щуклін: Укразалізниця змінить модель вантажного напрямку

Економічна модель вантажного спрямування «Укрзалізниці» (УЗ) буде заснована не на надприбутках від ажіотажного зростання цін на перевезення у піковий сезон, а на партнерських взаєминах з аграріями.

Про це розповів експерт ринку логістики, член логістичного комітету ЄБА та Радник Голови Правління «Укрзалізниці» Юрій Щуклін.

З метою впровадження нових принципів ТОП-менеджмент «Укрзалізниці» зараз працює у трьох напрямках:

розширення продажу оренди вагонів-зерновозів на довший обрій планування (до кінця 2022 р.);
перегляд взаємовідносин із власниками аграрних вантажів та елеваторів;
зміни нормативної бази та компонентів автоматизованих систем управління перевезеннями.

Радник Голови Правління «Укрзалізниці» зазначає, що ажіотажне зростання цін на перевезення зерна актуалізувало питання про створення відкритої цифрової платформи для обміну даними між державним перевізником, приватними вагонними парками та власниками аграрних вантажів, яке враховуватиме навантаження на інфраструктуру та фіксуватиме зобов’язання учасників логістичного ланцюжка.

«Вантажовласники та трейдери планують перевезення практично наосліп, не маючи інформації про провізну здатність залізниць і не знаючи, чи буде фізична можливість вивезти їхні вантажі. Фактично зараз можна «напланувати» будь-що, і потім доводиться перевозити за принципом «хто більше заплатив», — каже Юрій Щуклін.

За словами фахівця, він бачить рішення у створенні за допомогою автоматизованих систем абсолютно нової платформи, на якій українські вантажовласники під час укладання своїх контрактів із покупцями зерна мали б можливість відразу ж законтрактувати перевезення цього вантажу українськими залізницями.

«Щоб на цій платформі всі учасники логістичного ланцюжка одразу могли зафіксувати всі зобов’язання один перед одним: зобов’язання порту прийняти вантаж, зобов’язання «Укрзалізниці» — перевезти, та зобов’язання вагоновласника (державного чи приватного) надати вагонний парк», — наголосив Юрій Щуклін.

Експерт зазначає, що головною умовою запровадження нових принципів економічних відносин між учасниками логістики аграрних вантажів є зміна нормативно-правової бази та статусу державного перевізника.

«Є чітка позиція керівництва «Укрзалізниці», що наступний рік має бути для аграрного ринку зовсім не таким, як попередній. Новий менеджмент почав впроваджувати зміни, яких потребує ринок: відкритість даних, взаємна відповідальність учасників логістичних процесів, раннє планування перевезень та створення цифрової інфраструктури щодо розподілу провізної, пропускної спроможності та вагонів усіх парків, як «Укрзалізниці», так і приватних», — каже спеціаліст.

При цьому Юрій Щуклін прогнозує, що принципи і рішення, які впроваджуються ТОП-менеджментом УЗ, можуть зустріти опір ряду учасників ринку.

«Ми чудово розуміємо: назрілі та неминучі рішення досі не впроваджувалися, бо це було вигідно тим учасникам ринку, які заробляли на хаосі. Стратегія ТОП-менеджменту «Укрзалізниці» — встановити прямі економічні зв’язки з елеваторами та агрохолдингами — витіснить посередників-експедиторів із логістичного ланцюжка «Виробник-Елеватор-«Укрзалізниця»-Порт», — наголосив Юрій Щуклін.

Нагадаємо, що Кабінет міністрів України 25 жовтня прийняв постанову, якою перепризначив керівництво «Укрзалізниці» (УЗ) терміном до 31 грудня 2021 року та припинив повноваження двох членів правління УЗ.