Українська залізниця підвищує тарифи для підтримки оновлення інфраструктури
Українська залізниця на практиці реалізує свій план підвищення тарифів на залізничні вантажні перевезення. «Укрзалізниця» пояснює, що це потрібно для підтримки оновлення інфраструктури. Однак самі залізничники побоюються відтоку клієнтів від залізничного транспорту. До чого можуть призвести високі ціни, стверджує автор публікації у профільному виданні Railfreight.com.
За планом, зростання тарифів повинно принести УЗ додаткові 2 млрд грн цього року та 10 млрд грн наступного. Загалом йдеться про еквівалент менш ніж 400 млн євро, які нинішній голова «Укрзалізниці» Олександр Камишин обіцяє скерувати на фінансування інфраструктурних проектів. За його словами, остання масштабна модернізація була проведена ще у 2011-12 роках. Але й тоді залізнична інфраструктура країни не стала сучасною. Тож виникає просте запитання: яких поліпшень варто очікувати від суми у 400 млн євро?
Тим часом, зростання тарифів на перевезення товарів у залежності від категорії зросте на 8-26%. Плата за порожній пробіг вагонів – приблизно у півтора рази. І це тільки на першому етапі, бо з січня 2022 року мають провести ще й другий.
Реагуючи на оприлюднені плани УЗ, виробники цементу пояснюють, що в результаті для них дорожчим стане вугілля та компоненти виробництва, що примусить підвищувати ціни на цемент. А далі може розпочатися ефект доміно, стверджують Людмила Крипка з Асоціації виробників цементу та Володимир Гусак з Федерації роботодавців на транспорті. За їх словами логістичні компанії вже готуються до перенесення частини вантажів на автомобільний транспорт.
Кінцевим результатом може стати те, що сама залізниця не лише не збільшить, а зменшить свої доходи. Країна ж, яка вже почала рухатися в бік залізниці від автоперевезень, розвернеться у зворотній бік. А споживачі зіткнуться з вищими цінами у будь-якому разі. Бо ж яка різниця, де витрачати гроші у ланцюгу постачання: чи на високі тарифи залізниці, чи на автоперевезення, які вже до того були недешевими?