Перевезення зерна залізницею подорожчало з початку сезону в 4 рази

Вартість перевезень зерна залізницею з липня по жовтень 2021 року зросла вчетверо — до максимальних за останні кілька років 1555 грн за тонну. Про це йдеться у огляді компанії G.R. Agro.

Серед основних проблем сезону компанія також називає нестачу ЦТЛ вагонів та затримки поставок вагонів за заявками елеваторів. У разі недопостачання заявленої кількості вагонів на елеватор з боку «Укрзалізниці» виникає проблема недовантаження обсягу зерна за контрактами з боку компанії.

Цього року збільшилося втричі зростання кинутих завантажених вагонів на коліях, які чекають на розведення між станціями. Простої можуть досягати 4-5 днів. Відповідно, це призводить до затримок відправок уже розподілених вагонів та зривів основних термінів постачання продукції до Одеських та Миколаївських портів”, — прокоментували у компанії.

Окрім того, у разі оформлення заявок на власні вагони експедиторів, трейдери G.R. Agro стикаються з проблемою черги на місяць уперед, оскільки практично весь парк вагонів оформлений під великі замовлення з боку мультинаціональних трейдингових компаній.

Для забезпечення безперебійного постачання продукції як поклажодавців, так і трейдингових контрактів постачання зерна компанія використовує власний автопарк у кількості 70 автозерновозів. Вартість перевезень на сьогоднішній день можна порівняти з залізничними перевезеннями, періодами навіть дешевшими, але в цій ситуації завдяки довгостроковим налагодженим контактам і договорам автомобілі компанії можуть розвантажуватися без затримок і простоїв у портах”, — підкреслили в компанії.

Перспективи поновлення співробітництва з «Укрзалізницею» щодо перевезень зерна G.R. Agro оцінює як прийнятні приблизно з лютого 2022 року у разі, якщо тарифи на залізничні перевезення упорядкуються.

Раніше заступник директора Департаменту комерційної роботи «Укразалізниці» Валерій Ткачов зазначав, що різке зростання ставки плати на зерновози значно дорожчає вагонну складову залізничного тарифу та може призвести до значного відтоку обсягів із залізничного на автомобільний транспорт.

З початку осені погіршився показник обігу вагонів на мережі Укрзалізниці. Так, у вересні обіг напіввагонів та загалом вантажних вагонів був найгіршим з початку 2021 року.