Перевезення зерна по з/д в цьому сезоні вигідніше, ніж автотранспортом незважаючи на зростання тарифів
Цього року через гарний врожай ситуація на логістичному ринку змінилася. І основним трендом сезону стало гнучке планування і оперативність прийняття рішень.
Таку думку висловила керівник логістичного напряму компанії «Прометей» Євгена Федорук.
Вона акцентувала, що в минулому 2020/21 МР стратегія «Прометея» полягала в тому, що компанія користуючись профіцитом вагонів, брала їх у власників на хороших умовах і самостійно експедувала.
«У цьому ж році, з огляду на підвищений попит на з/д відвантаження, прийняли рішення про роботу зі сторонніми експедиторами. Коли потрібно організувати оперативне вивантаження в порту – без експедиторів тут не обійтися. Возимо зерно як в приватних вагонах, таки і в вагонах ЦТЛ. І якщо час лімітовано, потрібно швидке вивантаження, то з ЦТЛ працювати виходить швидше», – пояснює Євгенія Федорук.
Крім того, всі вантажі по ж/д «Прометей» перевозить виключно з охороною, що здорожує послугу, але спокій за збереження вантажів і своєчасне постачання законтрактованих експортних партій того варті.
За словами експерта, відправлення вантажів по з/д в цьому сезоні вигідніше, ніж автотранспортом, навіть незважаючи на зростання тарифів. За словами Євгенії Федорук, таке різке підвищення з/д тарифів кілька приголомшило учасників ринку, але з ситуацією вони впоралися, адже і автоперевізники в цьому сезоні підвищують тарифи, аналізуючи загальну ситуацію на ринку перевезень.
«У цьому році збирання врожаю запізнилося практично на 20 днів, і вийшло так, що дозрівання культур відбулося практично одночасно по всіх регіонах – дефіцит автотранспорту створився досить серйозний. І, природно, були завищені ставки, адже попит породжує пропозицію. Ставки, можна сказати, рекордні, вони виросли в 1,5-2 рази», – говорить фахівець.
За її словами, рекордний урожай зернових – це досить серйозний логістичний виклик для зернотрейдингової компанії. У «Прометеї» рішенням цієї проблеми стало оперативне планування відвантаження з поля на елеватор, авто- і з/д відвантажень в порт.
«Трейдери планують відвантаження обсягу, з урахуванням наявності продукції на кожному з елеваторів Групи і наявних контрактів на відвантаження, а також з огляду на вартість логістики з того чи іншого елеватора. Далі підключаємося ми, логісти, – перевіряємо готовність обсягів зернових на елеваторах, шукаємо автотранспорт, контролюємо постановку транспорту на завантаження і доставку вантажу в пункт вивантаження, забезпечуємо необхідною документацією», – пояснює Євгенія Федорук.