Литва взялася до пошуку нових обхідних маршрутів після блокування транзиту через Білорусь

Після того як Білорусь заборонила транзит литовських вантажів своєю територією, балтійська країна взялася до пошуку нових обхідних маршрутів для потягів зі своїми нафтопродуктами та добривами. Нагадаємо, що значна кількість таких вантажів призначена саме для України.

На думку представників литовського національного оператора LTG, найбільш оптимальним буде перенесення транзиту на території Латвії та Польщі. Проте у такого варіанту уже з’явилися опозиціонери, які вказують на додаткові видатки.

Донедавна Литва відправляла через Білорусь по 18 потягів щодня. Якщо про цей транзит просто забути, то литовська залізниця автоматично зменшить обсяги перевезень приблизно на 10%. З іншого боку, страждає й білоруська сторона. Бо у цьому разі їх кордон з боку Литви не перетинає 45% потягів. Та якщо Литва навіть ціною збільшення відстані зможе компенсувати свої втрати, то Білорусь залишається ні з чим.

Основна проблема транзиту з Литви до України через Польщу полягає у тому, що потрібно двічі перейти на іншу колію, відзначив Міндаугас Скритульскас, член парламенту Литви. У Литві також широка колія радянського зразка, а Польща використовує вузьку європейську. Ще один ризик полягає у тому, що найближчі о східного кордону Польщі залізничні лінії можуть виявитися перевантаженими, і тоді доведеться робити ще більший гак. Крім того, якщо в’їзд з Польщі до України можна здійснювати принаймні двома-трьома залізничними прикордонними переходами, то між Литвою та Польщею наразі існує лише один таких «шлюз».

Нарешті, потрібно ще «відкатати» ці маршрути. А у перший період, вочевидь, доведеться користуватися послугами одразу кількох посередників на кожний рейс, які, звісно, захочуть свої комісійні – Тракішкіс (Моцкава).

Тим часом Білорусь заявляє, що пропускатиме литовські потяги до України, як і до Росії та Казахстану, але якщо там не буде вантажів з нафтопродуктів та добрив.

Литовський залізничний оператор LTG Cargo вже створив в Україні та Польщі свої дочірні компанії. Зокрема, у розвиток транзиту до України через Польщу литовці планують вкласти понад 47 млн євро. Але сам процес займе не менше двох або трьох років, після чого Білорусь як транзитна територія припинить бути критичним чинником.