Литовська залізниця розробляє свою майбутню стратегію без білоруських вантажів

Санкції ЄС та США, запроваджені проти Білорусі, не зобов’язують Литву припинити залізничне перевезення добрив білоруського виробника «Біларуськалій». Тим не менш, Литовська залізниця вже розробляє свою майбутню стратегію, у якій немає місця цій продукції. Таким чином, Литва вирішила уникнути ризиків від нестабільного та навіть непередбачуваного партнерства.

З червня минулого року стало відомо, що ЄС і США запровадять санкції на перевезення білоруських вантажів. Ці санкції застосовуватимуться до нових контрактів після 25 червня 2021 року.

Литовська залізниця (LTG) відреагувала на цю новину ще у червні, оцінивши величезні фінансові втрати через зупинку транспортування білоруської продукції. Але оскільки контракт з «Білоруськалієм» був підписаний у 2018 році, LTG теоретично може продовжити транспортування добрив до кінця 2023 року.

Як пояснюють у Литві, діючі санкції ЄС та США проти білоруських компаній не є достатньо ефективними. Вони не припиняють транзиту за раніше підписаними угодами. Натомість Білорусь і сама не має наміру підписувати нові угоди. Тепер і Литовська LTG робить так само. Зокрема, юристи шукають можливість законно розірвати угоду з «Білоруськалієм», щоб не бути нічим зобов’язаними ще до її закінчення наприкінці 2023 року.

Ціна питання для LTG становить 24 млн євро на рік. Однак у компанії вважають, що заробити ці гроші все одно не вдалося би за нинішніх умов, коли влада Білорусі може зірвати співпрацю будь-якої миті за будь-якого приводу. Зрештою, так відбувалося ще до того, як Лукашенко зібрав на кордонах мігрантів, а Литву оголосив ворожою країною.