У Kernel розповіли про важливість планування залізничних перевезень та досвід співпраці з УЗ у цьому напрямку

Плановість у залізничних перевезеннях може суттєво покращити ситуацію з експортом зернових. Перші кроки для цього вже зроблено завдяки спільному проекту з УЗ. Про це повідомив Михайло Кравченко, керівник служби залізничної логістики Kernel.

Можливість планування перевезень на 12-місячний горизонт та демонополізація ринку — два важливі напрями реформи залізничних перевезень в Україні. Використовуючи інноваційні цифрові рішення, компанія Kernel вже змогла вивести на новий рівень обсяги та якість перевезень.

Завдяки автоматизованій системі оперування зерновими вантажами, Kernel можуть бути гнучкими у формуванні маршрутів і плануванні ланцюга поставок. З огляду на цю можливість компанія здійснила тестовий проект графікових перевезень спільно з «Укрзалізницею». В результаті нитки графіка «Укрзалізниці» логічно продовжили програмний продукт Kernel із формування ступінчастих маршрутів.

«Колаборація з «Укрзалізницею» щодо руху поїздів за розкладом довела, що система зберігання зерна Kernel та оперування його потоками може забезпечити плановість, необхідну для виконання завдань експорту, – розповідає Михайло Кравченко. – У перспективі ми хочемо створити глобальну логістичну платформу. Вона об’єднає всі ланки ланцюжка постачання зерна від поля/складу до судна і навіть до місця постачання зерна кінцевого клієнта/покупця».

У Kernel готові допомагати УЗ з реформою графіків руху, але для здійснення наступних кроків необхідний доступ до операційних даних «Укрзалізниці» щодо процесу залізничних перевезень.