Змілілі річки становлять загрозу світовій торгівлі

Головна річкова система Бразилії пересохла і поставила під загрозу світову торгівлю. Як пише Bloomberg, водні шляхи, що стали есудноплавними, перекрили доступ на ринок найбільшому постачальнику сировини.

За даними національного оператора навігаційної мережі, басейн річки Парана в центральній частині країни переживає найсерйозніший дефіцит води за 91 рік – червневий стік опустився до найнижчого рівня за всю історію спостережень і склав 55 відсотків від середньомісячного значення. Друга за величиною річкова система в Південній Америці забезпечує електрикою і водою промисловий південь Бразилії і підтримує рівень річок в сусідніх країнах, де посуха теж ускладнила судноплавство.

Проблеми з водою в одній країні порушать ланцюжки поставок на всьому континенті – непрохідні для вантажних суден місця виникнуть в Аргентині і Парагваї. А враховуючи, що Бразилія є найбільшим в світі експортером сої, кави і цукру, а також другим за величиною постачальником кукурудзи і залізної руди – глобальну економіку очікує серйозний брак сировини.

Віце-президент Національної федерації водних навігаційних компаній Луїзіо Рицца Роча заявив, що суббассейн Тіете – Парана вперше з 2014 року близький до зупинки роботи – по ньому транспортують зерно в експортні термінали. Він додав, що рівень води на ключовій ділянці Аванхандава впав нижче необхідного для навігації мінімуму.

Низький рівень опадів другий рік поспіль створює проблемні ділянки на водному шляху Парагвай – Парана, який використовує бразильська гірничодобувна компанія Vale в якості більш бюджетної альтернативи автомобільному і залізничному транспорту для доставки руди. Як повідомляє Хосе Ренато Рібас Фіалью з агентства водних перевезень Antaq, незабаром судноплавство на Парагвай – Парана може припинитися. До того ж воно перестало бути таким вигідним – через ризик сісти на мілину, баржі перевозять менше вантажу, що збільшує час і витрати на транспортування.

Річка Мадейра в південній частині регіону Амазонії теж пересихає частіше звичайного – цей водний шлях використовує логістична компанія Transportes Bertolini для перевезення зернових та олійних культур. Голова компанії Ірані Бертоліні зізнався, що в 2021 році скоротить обсяги вантажів на місяць раніше, ніж у минулорічний сезон посухи.

Крім посухи в кінці липня Бразилію наздогнав небувалий холод. Температура повітря впала нижче нуля і погубила значну частину майбутнього врожаю кави.