Єврокомісія представила план розвитку річкового транспорту

Європейська комісія в кінці червня представила план дій NAIADES III, що складається з 35 пунктів щодо підвищення ролі внутрішнього водного транспорту в системах мобільності і логістики. Документ опублікований на сайті Єврокомісії.

Основні цілі NAIADES III – перевести якомога більше вантажів на річки і канали Європи і полегшити перехід до барж з нульовим рівнем викидів до 2050 року. Це відповідає Європейській екологічній угоді і Стратегії стійкої і інтелектуальної мобільності, які мають на меті збільшення обсягів перевезень внутрішнім водним транспортом і морськими судами на 25% до 2030 року і на 50% до 2050 року.

«Річкове судноплавство, будучи одним з найбільш ефективних за викидами CO2 видів транспорту, може зіграти центральну роль в декарбонізації наших транспортних систем. Однак сьогодні наші канали та річки перевозять тільки 6% вантажів ЄС. Мережа внутрішніх водних шляхів протяжністю 41 тис. км, що охоплює 25 держав-членів, дозволяє зробити набагато більше – як уздовж наших коридорів TEN-T, так і у внутрішніх районах міст, де внутрішні водні шляхи можуть допомогти «озеленити» останню милю міської логістики», – зазначила комісар з транспорту ЄС Адіна Велеан.

Новий план дій створить умови для сектора внутрішнього водного транспорту, щоб краще використовувати можливості, пов’язані з переходом до нульової емісії та цифрову економіку. Серед пропонованих дій – перегляд Директиви про комбіновані перевезення, яка, поряд з підтримкою інвестицій в перевалочні потужності і внутрішні мультимодальні термінали, дозволить більшою мірою інтегрувати внутрішні водні шляхи в сучасну транс’європейську інтермодальну транспортну систему.

План дій також включає заходи щодо прискорення та стимулювання інвестицій в розробку і впровадження інноваційних технологій з нульовими викидами і відходами для судів і внутрішніх портів, а також допомогу сектору в розвитку цифрових технологій. Це буде ключем до забезпечення його довгострокової стійкості і конкурентоспроможності, відкриваючи при цьому нові привабливі можливості працевлаштування для кваліфікованої робочої сили.

На території 25 країн-членів ЄС розташовані близько 41 тис. кілометрів внутрішніх водних шляхів, за якими щорічно перевозяться близько 150 млрд ткм вантажів, особливо в густонаселених і перевантажених районах. На суднах внутрішнього плавання працюють 44 тис. осіб, зайнятих в вантажних і пасажирських перевезеннях.