Вантажооборот українських портів в Азовському морі скоротився через дії Росії

Українські порти в Азовському морі втратили щонайменше половину суднозаходів з 2014 року через дії Російської Федерації.

Про це розповів заступник голови Морської адміністрації Анатолій Іванкевич у ході Дев’ятого раунду консультацій Україна-ЄС з питань правових наслідків тимчасової окупації Криму.

Іванкевич зазначив, що через спорудження Керченського мосту та запровадження Росією обмежень на трафік став неможливим прохід суден, висота надводного борту яких перевищує 33 метри.

Це призвело до того, що партнери українських портів змушені використовувати менші судна. Це, у свою чергу, спровокувало подорожчання логістики та збільшення витрат вантажовласників.

За словами Іванкевича, з 2014 по 2021 рік більш ніж у 2 рази зменшилася кількість суден в українських портах на Азовському морі — приблизно з 1780 до 800 суднозаходів на рік. Порти регіону періодично опиняються у стані повного простою. Це тягне за собою невчасне відвантаження продукції, зрив місячних планів як наслідок, значні економічні втрати.

З початком військових дій лише Маріупольський порт втратив близько 4 млн тонн вантажообігу вугілля на рік і 3,5-4 млн тонн металопродукції на рік. Це вантажі, що йшли з підприємств Донецька, Макіївки, Єнакієвого, Алчевська.

Крім того, починаючи з квітня 2018 року, РФ почала зупиняти суди для їхнього огляду та ідентифікації екіпажів. Враховуючи вартість простою судна (у середньому $5-15 тис. на добу), деякі судновласники або взагалі відмовляються від маршрутів через Керченську протоку, або значно підвищують фрахтові ставки.

Обсяги переробки вантажів у Маріупольському та Бердянському морських портах за період з 2014 до 2021 року зменшилися майже вдвічі. Вантажооборот операторів цих портів знизився з 13 млн тонн у 2014 році до 6,9 млн тонн у 2021 році, та з 4,4 млн тонн у 2015 році до 1,2 млн тонн у 2021 році відповідно.

Заступник директора по Європі та Центральній Азії Європейської служби зовнішніх дій Люк Девінт зазначив, що це питання надзвичайно важливе, і Євросоюз розглядатиме можливість допомогти портам України на узбережжі Азовського моря, що втрачає вантажопотік.