Морські вантажоперевезення подорожчали в п’ять разів

Морські вантажні перевезення подорожчали до рекордного рівня, повідомила Financial Times. Газета пов’язує це в тому числі з великими затримками в китайському порту Шеньчженя через спалах коронавіруса.

Вартість відправки 40-футового контейнера (в довжину приблизно 12,2 м) по морському шляху з Азії в Північну Європу перевищила $11 000 вперше в історії, привела FT дані оператора міжнародної торгового онлайн-майданчика Freightos. За даними сервісу, ще в жовтні 2020 року ціна дорівнювала $2000, а в середині травня становила $8500. Вартість перевезення вантажів в межах Євразії зросла більш ніж удвічі в порівнянні з рівнем, який був до початку пандемії коронавіруса, і досягла $36 000 на одну вантажівку, зазначив в розмові з газетою віце-президент по ланцюжку поставок в Європі американської компанії Eaton Клаус Геб.

Морські вантажоперевізники з кінця минулого року зіткнулися з труднощами: пов’язані з пандемією заходи контролю і обмеження на кордонах призвели до браку контейнерів, написала FT. Виріс попит на послуги операторів контейнерних перевезень через збільшення популярності онлайн-покупок і відновлення розвинених економік після кризи. Ситуацію ускладнило блокування в березні однією з найважливіших вантажних артерій світу – Суецького каналу. В останні тижні затримки в світовому ланцюжку поставок ще посилилися через спалах коронавіруса в китайському терміналі Яньтянь неподалік від Шеньчженя, йдеться в матеріалі Financial Times.

Через виявлений у робочих COVID-19 термінал в травні закрився майже на тиждень. Зараз продуктивність порту відновилася лише приблизно до 70% від звичайного рівня, стверджує FT. Яньтянь обслуговує 13 млн 20-футових контейнерів (приблизно 6,1 м) в рік і займає за цим показником третє місце в світі, зазначила газета. Тому перебої в його роботі погіршили ситуацію в морських перевезеннях і сприяли подорожчанню послуг до рекордних висот, вважає видання.

Ситуація показує, наскільки вразливі світові перевезення до нових затримок, якщо в китайських портах виникнуть навіть невеликі спалахи коронавіруса, написала Financial Times. Гендиректор консалтингової компанії Vespucci Maritime Ларс Йенсен заявив газеті, що інцидент відбив ризик ще більш важких наслідків, якщо вірус виявиться в більших портах, як Шанхай.

Виробники і ритейлери будуть стикатися із затримками поставок по всьому світу до кінця року, заявили співрозмовники Financial Times на ринку морських перевезень. Вони відзначили, що нескоро впаде і вартість фрахту, так само як і перевезення не стануть більш доступними. Зараз середній час очікування суден перед заходом в порт становить 16 днів, процитувала FT дані Maersk – найбільшого в світі оператора контейнерних судів.