МІУ спрощує допуск іноземних судів на внутрішні водні колії

Мінінфраструктури відмінило два накази, які суперечать нормам закону «Про внутрішній водний транспорт». Один із них стосується процедури суднозаходів іноземних судів на українські річки.

Міністерство юстиції зареєструвало наказ МІУ №618, згідно з яким з 1 січня 2022 року втрачають чинність два накази.

Так, втратить чинність наказ «Про затвердження Положення про збір за реєстрацію судів у Державному судновому реєстрі України та Судновій книзі України» (наказ №93).

Другий наказ – «Про затвердження Порядку видачі одноразових тимчасових дозволів на захід до річкових портів України судам під прапорами держав, з якими не укладено міжнародні договори про судноплавство на внутрішніх водних шляхах» (наказ № 665).

У МІУ зазначили, що розділом XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону «Про внутрішній водний транспорт» внесено зміни до статті 163 Закону «Про транспорт». Ці зміни заборонили заходи судам під прапорами держав, із якими Україна не уклала міжнародні договори про судноплавство на своїх внутрішніх водних шляхах.

При цьому частиною третьою статті 27 Закону «Про внутрішній водний транспорт» передбачається допуск суден до плавання внутрішніми водними шляхами без оформлення будь-яких додаткових дозволів, у тому числі для іноземних суден.

У МІУ нагадали, що в Законі потрібно, щоб суди дотримувалися вимог до безпеки судноплавства, охорони навколишнього природного середовища тощо, а також дотримувалася відповідність габаритів судна фактичним габаритам суднового ходу та судноплавним гідротехнічним спорудам.

«Таким чином запроваджується спрощення та дерегуляція процедури заходу іноземних суден у річкові порти України», — зазначила прес-служба міністерства.

Щодо наказу №93: він втратить чинність, адже стаття 36 Закону України «Про внутрішній водний транспорт» регулює ті самі правові норми, що й старий наказ. Крім того, наказ №618 має сприяти узгодженню між собою правових норм, пов’язаних із виконанням функцій Морської адміністрації у сфері надання адмін. послуг, пов’язаних із веденням Державного суднового реєстру та Судової книги. Докладніше із змінами можна ознайомитись на сайті МІУ.

Про те, що МІУ скасує накази, що суперечать нормам закону «Про внутрішній водний транспорт», стало відомо ще у вересні — саме тоді відомство розробило та оприлюднило для ознайомлення проект наказу «Про припинення дії деяких наказів Міністерства транспорту та Міністерства інфраструктури».

Нагадаємо, у грудні 2020 року Президент України Володимир Зеленський підписав ухвалений Верховною Радою закон № 1054-ІХ «Про внутрішній водний транспорт», який визначає правові, економічні та організаційні засади діяльності внутрішнього водного транспорту. Закон піддався критиці з боку бізнесу та приватних організацій.