Контейнерні порти почали вводити обмеження, щоб впоратися із заторами
Перевізники повідомляють про сильні затори в портах Азії, Європи і Північної Америки і на маршрутах, які обслуговують торгівлю між сходом і заходом.
Минулого тижня оператори випустили повідомлення, що інформують клієнтів, про те, що, найбільші контейнерні термінали китайського порту Шеньчжень не братимуть навантажені експортні контейнери у вихідні дні, щоб знизити завантаженість. Міжнародний контейнерний термінал Янтань (YICT) на весь тиждень, починаючи з 31 травня, обмежить ввезення навантажених експортних контейнерів: вони будуть прийматися не раніше ніж за три доби до прибуття судна. Згідно з повідомленням OOCL, термінал Shekou буде дозволяти ввезення навантажених експортних контейнерів за п’ять днів до прибуття судна.
В окремому повідомленні OOCL попереджає про «триваючих заторах і затримках в більшості європейських портів, що ведуть до перебоїв в роботі ліній. Так, термінал CTB в третьому найбільшому контейнерному порту Європи – Гамбурзі – оголосив про нові обмеження на прийом експортних контейнерів в зв’язку з «граничним завантаженням майданчиків». CTB тепер приймає контейнери з рефрижераторними і небезпечними вантажами не раніше ніж за добу до прибуття судна. Для інших контейнерів зберігається обмеження в 48 годин.
Згідно з випущеним Hapag-Lloyd огляду поточної ситуації в портах Північної Америки, затори зберігаються в більшості з них, і тільки Нью-Йорк працює в «близькому до нормального» режимі. За оцінками Hapag-Lloyd, складна ситуація буде зберігатися щонайменше до початку літа.
Перевізник зазначає, що проблеми з наявністю порожніх контейнерів для затарка експортом більш-менш розв’язалися, тепер затори обумовлені тим, що термінали не справляються зі зростаючим імпортним трафіком, обсяги якого зросли в травні місцями в 1,5 рази до рівня попередніх місяців. Повідомляється, що вивезення імпортних контейнерів з терміналів порту гальмується дефіцитом потужностей і залізничного рухомого складу.
У березні 2021 року індекс чартерних ставок Alphaliner досяг найвищого рівня за 13 років, і аналітики прогнозують, що диктат судновласників буде зберігатися ще протягом деякого часу. Пропозиція на ринку контейнерного тоннажу залишається дефіцитним у всіх сегментах в умовах високого попиту і хронічних заторів в портах.
З листопада 2020 року експедитори фіксують гострий дефіцит контейнерів на тлі різкого збільшення попиту на морські контейнерні перевезення. До грудня чартерні ставки на контейнеровози досягли максимуму, який фіксувався влітку 2008 року, до краху інвестбанку Lehman Brothers.