Drewry: Прибуток контейнерних ліній наблизиться до $100 млрд в 2021 році

Прибуток контейнерних ліній в 2021 році може скласти близько $100 млрд, незважаючи на збої в глобальних ланцюжках поставок і затори в портах. Про це йдеться в новому звіті Drewry Container Forecaster.

Згідно з прогнозом Drewry, обсяги морських перевезень контейнерів продовжать зростати протягом пікового сезону в третьому кварталі 2021 року і в середньому за рік зростання складе 10%. У наступному році попит продовжить зростати, але темпи його, ймовірно, сповільняться приблизно вдвічі на тлі ослаблення карантинних обмежень та зміщення споживчого попиту назад в сторону покупки послуг.

Місткість перевізників на сьогоднішній день не встигає за попитом, відзначається в звіті. В роки до і на початку пандемії оператори дуже обережно розміщували замовлення на будівництво нових судів. В результаті, як прогнозується, місткість контейнерного флоту виросте в 2021 році всього на 4,2%, в наступному – на 2,8%, що значно нижче прогнозованого зростання попиту.

Проте попит на новий тоннаж почав різко збільшуватися з другого півріччя 2020 року, і за менш ніж шість місяців обсяг укладених контрактів вже наблизився до рекорду 2007 року, коли було замовлено 2,7 млн ​​TEU. У зв’язку з цим Drewry попереджає про ризик повернення надлишку тоннажу на ринку вже в 2023 році.

Фрахтові ставки в другому кварталі 2021 року досягли нового максимуму: ставки на спотовому ринку продовжували рости, слідом за ними зростав і контрактний ринок. Drewry зізнається, що не в змозі спрогнозувати, коли ж ставки вже досягнуть свого піку. Поки ж стабільність і баланс ланцюжків поставок все погіршується і ставки зростають від тижня до тижня.

В цілому на поточний рік Drewry прогнозує середнє зростання фрахтових ставок (спотових і контрактних) приблизно на 50% – приблизно на третину більше в порівнянні з березневим прогнозом, що пояснюється прискоренням зростання в першому півріччі.

Паралельно з переглянутим прогнозом зростання фрахтових ставок Drewry також значно підвищив прогноз по прибутковості індустрії. На підставі поточної динаміки він оцінює EBIT перевізників в поточному році приблизно на рівні $80 млрд, більш ніж удвічі підвищивши березневий прогноз. Якщо зростання фрахтових ставок прискориться в решті року, операційні прибутки перевізників можуть досягти і $100 млрд.

На 2022 рік Drewry прогнозує скорочення EBIT лінійних операторів більш ніж на третину до рівня 2021 року, відзначаючи, що фрахтові ставки все ж повинні почати знижуватися, а витрати перевізників будуть залишатися високими досить довго, так як багато хто уклав довгострокові чартерні угоди за високими ставками. Проте, за історичними мірками прибутку в наступному році залишаться «вражаюче» високими, відзначається в звіті.

Основним чинником, що обумовлює безпрецедентне зростання ставок, Drewry вважає нестабільну пропозицію. І ці перебої продовжать визначати ситуацію на ринку до кінця року. За оцінками аналітиків, зниження ефективності роботи портів внаслідок пов’язаних з пандемією обмежень і заторів де-факто скоротило місткість світового контейнерного флоту в 2021 році на 16%. У минулому році цей показник становив 11%.

Згідно з недавнім звітом датського аналітичного агентства Sea Intelligence, за період з січня по травень 2021 року 545 суднозаходів на маршрутах, які перетинають Тихий океан, а також в торгівлі між Азією і Європою, відбувалися із затримкою більш ніж на 14 днів.

У червні ставки фрахту на контейнерні суда строком на кілька місяців зберігалися на «астрономічних рівнях» – понад $100 тис. на добу. Поточні рекордно високі ставки обумовлені пов’язаним з пандемією дефіцитом тоннажу. Затори почалися в портах західного узбережжя США, потім в Китаї та Північній Європі.