Польський бізнес в Білорусі процвітає, але це може змінитися

Багато хто досі вважає, що польським компаніям у Білорусі нічого не загрожує. Але їх становище у цій країні може різко погіршитися у будь-яку мить, стверджує автор публікації на сторінках Мoney.pl.

Аналітики уже сьогодні попереджають, що Олександр Лукашенко, якого притисли до стіни економічними санкціями, може піти на все. Він, наприклад, може розпочати масштабну перевірку лояльності іноземних компаній, запровадили для них високі податки або й просто націоналізувати. Нагадаємо, що недавно він назвав економічні санкції ЄС торговою війною та не виключив, що Білорусь запровадить на своїй території щось на зразок економічного «воєнного стану».

Якщо справа зайде аж настільки далеко, неодмінно стане питання про те, як буде здійснюватися транзит через Білорусько-Польський кордон. Це найближчий шлях до РФ, а також найбільший шлюз Нового Шовкового шляху. Але саме на цьому кордоні може відновитися залізна завіса. Адже, з одного боку, подальші дії диктатора непередбачувані, а з іншого боку, ЄС також довго не терпітиме зростаючого потоку нелегальних мігрантів, яких Лукашенко навмисне жене на захід.

Сподіватися на те, що нинішня влада Білорусі буде дбати про свої економічні інтереси, марно, бо у цих людей геть інші цінності. Аналітики нагадують, що Білорусь уже жертвує значно потужнішими джерелами доходу, аніж міжнародний транзит. Так, ще у червні Брюссель запровадив європейські санкції за порушення прав людини у Білорусі, в результаті чого постраждав їхній експорт нафтопродуктів, хімічних добрив та певних категорій хлористого калію. Загалом усе це скоротило білоруський експорт на 10%. Але немає навіть найменшого натяку на те, що Лукашенко може пригальмувати. Крім того, санкції обмежили транзит білоруських товарів європейською територією. Тож не важко прогнозувати, що справа завершиться дзеркальними заборонами.

Також Брюссель запровадив фінансові санкції, які стосуються заборони надавати Білорусі кредити та купувати їхні єврооблігації. У відповідь уряд Білорусі заявив, що розгляне можливість обмежити діяльність європейських компаній на своїй території. А після цього відреагували європейські інвестори, які заявили про свою відмову надалі вкладати гроші, зокрема, у білоруський ІТ-сектор. Отже, мости спалюють один за одним. Тож немає підстав вважали, що надалі ситуація не погіршуватиметься.