Польща взялася за будівництво стіни на кордоні з Білоруссю

Гібридна агресія Білорусі із навмисним запуском великих груп нелегалів через східний кордон ЄС примусила Польщу взятися за будівництво стіни, які відгородить країну та й увесь Євросоюз від тепер уже недружнього сусіда. Про це повідомляє Logistyka.rp.pl.

Жорстку сталеву стіну висотою 5 метрів, над якою буде ще півметрова огорожа з колючого дроту, Польща має намір збудувати до середини 2022 року. Довжина цього паркану становитиме приблизно 180 км уздовж кордону Білорусі з польським Підляшшям. Далі межа проходить ще й уздовж Люблінщини, але там є природний бар’єр у вигляді річки Буг. Також Польща посилює кордон додатковими силами прикордонної служби та запроваджує автоматичну систему контролю, яка не допустить проникнення нелегалів.

Усе це, звісно, не стосується облаштованих прикордонних переходів, через які відбувається рух людей та вантажів. Польща, як і вся Європа зацікавлена у збереженні транзитного потенціалу Білорусі. Але…

Як повідомляють поінформовані джерела у Мінську, білоруська влада також не має наміру відступати та зараз вирішує, чи варто використовувати автомобільний транспорт як засіб тиску на європейських сусідів. Принаймні за попередні кілька тижнів сталося одразу кілька дивних збоїв у роботі білоруської комп’ютерної системи, через що пропуск вантажівок через польсько-білоруський кордон надовго зупинявся. Отже, повсякчас виникали черги, і є підозра, що це була тільки репетиція майбутніх дій.

Час очікування після кожного такого збою становив кілька десятків годин. Лише 4 листопада черги перед білоруським кордоном трохи розсмокталися у бік Польщі. Натомість у бік самої Білорусі у Козловичах о 2 годині ночі стояло ще 150 вантажівок, яким дали зелене світло тільки о десятій ранку.

Складнішою ситуація була у Брузгах. Там уночі черга налічувала 300 вантажівок, а до ранку вона скоротилася лише на третину. На переході у Кам’яному Лозі (литовський кордон) увечері 4 листопада очікували від 170 до 200 вантажних машин. Це вже не багато, говорять очевидці. Адже кількома днями раніше накопичувалося до півтисячі фур.

Вочевидь, створюючи черги, Білорусь шкодить сама собі. Минулого тижня прем’єр-міністр Білорусі Роман Головченко та міністр транспорту та зв’язку Олексій Авраменко визнали необхідність збільшення валютних надходжень від міжнародних автомобільних перевезень. Йдеться про 1,7-1,8 млрд доларів США, які країна планує отримати цього року лише від автомобільного транзиту. У наступному році доходи хотіли би збільшити ще до 2 млрд доларів, але чи буде це можливим, якщо затори виникатимуть надалі?

Крім того, у білоруському уряді повідомили, що на міжнародних автоперевезеннях працює приблизно 3 тис. громадян країни. Від них залежить доля автопідприємств, у яких загалом зайняти до 20 тис. білорусів. Та й зараз через Білорусь проходить половина вантажного автотранспорту між ЄС та створеним Росією Митним союзом. Тож незрозуміло, що обере східний сусід Польщі: гроші чи задоволення власних амбіцій?