Експерти: Новий Шовковий шлях тепер може працювати і без субсидій

Якщо існує якась користь від кризи останніх двох років, то полягає вона у тому, що Новий Шовковий шлях тепер може працювати і без субсидій від китайського уряду. Такого висновку дійшли експерти, що взяли участь у панельні дискусії RailFreight, організованій у Польщі.

Під час пандемії, коли ланцюги постачання більшою мірою залежали від залізниці, на трансконтинентальних маршрутах збільшилася середня швидкість потягів, а обсяги перевезень зростали вражаючими темпами.

Субсидії були важливі на самому початку. Це мотивувало компанії, але тепер підприємці мають працювати без державної підтримки, бо інакше це вже не буде ринок з рівними можливостями.

Зрештою субсидії вже скорочуються. Цей рік стане останнім, коли місцеві органи влади у Китаю можуть бодай щось платити. Нагадаємо, що у 2018 році вони могли компенсувати до 50% витрат на відправлення потягів. Адже у них вивозили на експорт місцеву продукцію. У 2019 році дозволена субсидія скоротилася до 40%, у 2020-му – до 30%. А у 2022 році буде нуль.

Щоправда, окрім офіційних субсидій можуть бути ще й неофіційні або непрямі. Але це вже трохи інша історія, відзначають експерти. Зокрема, китайські експедиторські компанії розраховують зараз на зменшення податків або ж на знижки для придбання якихось ресурсів. За китайськими законами, кожен регіон може регулювати ці питання на свій розсуд. Власне кажучи, китайські провінції тут будуть конкурувати не тільки з європейськими експедиторами, але й між собою. Але у будь-якому випадку вони вже не матимуть такої фінансової потуги, як іще рік чи два тому.

Що саме відбувалося, можна було побачити, скажімо, на прикладі потяга Ухань – Гамбург. До 2019 року на кожне TEU можна було отримати від влади провінції субсидію у 6-7 тисяч американських доларів. Це відповідало 54-63% фрахту контейнерів. Нині ж мова йде про 2-2,5 тис. доларів.

На думку експертів, до 20% субсидіювання ще дозволило би зберегти можливість для участі у перевезеннях усіх бажаючих та дозволило б уникнути корупції й фаворитизації. Тож процеси, які відбуваються зараз, з точки зору європейського бізнесу можна тільки вітати.