Maersk бачить в ринку Китаю величезний потенціал

«Китай зазнав величезних змін за останні два десятиліття і продемонстрував величезний ринковий потенціал, прагнучи забезпечити високоякісний розвиток і просувати регіональні зв’язки», – сказав Йенс Ескелунд, керуючий директор Maersk China.

«Вступ Китаю до Світової організації торгівлі (СОТ) у 2001 році був абсолютно революційним», – сказав він «Сіньхуа» в ексклюзивному інтерв’ю на щорічній конференції Азіатського форуму Боао.

Згадуючи, як він прожив в Китаї три десятиліття, Ескелунд сказав, що країна була досить великою торговою нацією, але за розмірами ділової активності тоді не було й близько до сьогоднішніх.

Загальний обсяг імпорту та експорту товарів в Китаї збільшився на 1,9% в річному обчисленні до 32,16 трлн юанів (близько 4,94 трлн дол США) в минулому році, що стало рекордним показником, незважаючи на світовий спад поставок. «Важко переоцінити, наскільки великі зміни приніс вступ до СОТ в Китаї практично в усіх відношеннях, особливо з точки зору особистого доходу, якості життя та можливостей для молодих людей в Китаї», – сказав він.

Заглядаючи вперед, Ескелунд сказав, що мета Китаю щодо збільшення наявних доходів населення вказує на зростання споживання. «Ми очікуємо, що це також призведе до зростання торгівлі». Підвищення доходів населення, стимулювання внутрішнього споживання і прагнення до створення бізнес-середовища світового рівня, серед іншого, займають важливе місце в програмі розвитку Китаю на наступні п’ять років і далі.

Ескелунд, який також є заступником голови Європейської торгової палати в Китаї, сказав, що ще однією областю з величезним потенціалом є торгівля послугами між Китаєм і Європою. Обидві сторони можуть працювати разом для розширення взаємного доступу до ринків і співпраці.

Коли в минулому році пандемія COVID-19 викликала величезні проблеми для морського і повітряного транспорту, міжконтинентальні залізничні вантажні перевезення Maersk між Китаєм і Європою надали альтернативне рішення для глобальних ланцюжків постачань з набагато більш швидким зростанням обсягів.

Компанія організувала в цілому 210 спеціалізованих поїздів із Китаю в європейські країни, включаючи Німеччину і Францію. Ескелунд, однак, зазначив, що, хоча порти і морський транспорт Китаю ефективні, все ще існує розрив між внутрішніми районами і великими портовими містами.

Ескелунд сказав, що він помітив дуже значну готовність і розуміння здатності ефективної логістики сприяти економічному зростанню у внутрішніх районах. «Є дуже великий потенціал в наданні логістики в місцях, які не дуже добре пов’язані з міжнародними торговими маршрутами», – додав Ескелунд, вітаючи концепцію зв’язності, включену в Ініціативу країни «Один пояс, один шлях».

«За ці роки ми побачили, як Китай зосередився на створенні взаємозв’язків за рахунок будівництва автомагістралей і контейнерних портів», – сказав він. За словами Ескелунда, створення правильної інфраструктури може стати потужним стимулом для торгівлі і зблизити країни.