Гряде історичне зростання цін на вантажні авіаперевезення

Цьогорічні рекорди вартості вантажних авіаперевезень були встановлені у вересні. Але не варто очікувати що це була верхівка, попереджають аналітики видання Logistyka.rp.pl. Щороку ми бачимо пікові значення у четвертому кварталі та ближче до Різдвяних свят.

Нова хвиля зростання цін на авіаперевезення розпочалася у серпні. Вона посилюється проблемами у пасажирському сегменті авіації, який не може взяти на себе частину видатків. Крім того, за останні 12 місяців вартість пального для літаків підскочила на 118%. А обробка вантажів – це єдина сфера авіації, яка нині приносить доходів більше, ніж у 2019 році.

За прогнозами компанії ІАТА, сектор вантажних авіаперевезень стабілізується не раніше 2023 року. Щоправда, МЕА та Boeing планують вийти з кризи вже через рік. Але усі погоджуються з тим, що наслідки пандемії відчуватимуться аж до 2031 року, а може і після нього.

У середині вересня цього року вартість авіаперевезень на маршруті з Гонконгу до Північної Америки перевищила поріг у 10 доларів США за кілограм вантажу. Це вперше з моменту запуску Індексу авіаперевезень Балтійської біржі (BAI). Середній спотовий курс на цій трасі збільшився з $9,7/кг до $10,52/кг протягом тижня, що також є зростанням на 105,9% порівняно з аналогічним періодом 2020 року.

Рекорд також був побитий у тарифах на маршруті з Гонконгу до Європи, які досягли рівня 6,04 доларів США за 1 кг. Середньомісячна ставка з Гонконгу в Північну Америку нарешті зупинилася на рівні 9,74 доларів США за 1 кг, що на 12,7% більше, ніж у серпні, тоді як середньомісячна вартість на маршруті з Гонконгу до Європи досягла 5,57 долара США за 1 кг, на 20,3% більше ніж на місяць раніше.

Зростання також помітні на маршруті з Франкфурта до Північної Америки, де середній показник вересня (4,21 дол. США за 1 кг) був майже на 6,9% вищим, ніж у серпні (3,94 дол. США 1 кг).

Що буде далі? Відповідь на це запитання можна знайти, аналізуючи історичні дані. Так, з вересня по грудень 2017 року середньомісячні ціни на перевезення Гонконгу до Північної Америки зросли на 21,7%. У наступні роки пік вартості авіаперевезень припадав на листопад, коли у порівнянні з вереснем ставки зростали у середньому на 10%. На інших основних маршрутах складалася подібна ситуація. Загалом, різниця лише у кількості відсотків, на які ціни наприкінці четвертого кварталу буди більшими, ніж у вересні. Тож немає жодних підстав думати, що цього року не відбудеться щось подібне.