Український експерт розповів про вплив логістичної кризи на вантажні автоперевезення

Обмеження через пандемію коронавірусу COVID-19, крім проблем із портовою логістикою, призвели до кризи робочої сили. Які ще причини зумовили логістичну кризу, EastFruit дізнавався у Андрія Кузьміна, комерційного директора KTL Ukraine, експерта з перевезень із температурним режимом.

Так, для здійснення необхідних автомобільних вантажних перевезень, зокрема, плодоовочевої продукції, на сьогоднішній день відсутня потрібна кількість водіїв. Крім цього, гостро стоїть проблема отримання дозволів на перетин кордонів інших держав.

«На перевезення плодоовочевої продукції потрібен дозвіл на перетин кордону інших держав. Вони видаються квотовано на рік, і зазвичай, за пару місяців до кінця року починаються проблеми. Припустимо, є попит на вивезення 300 машин з цибулею до Польщі, а є лише 20 дозволів — виїде рівно 20 машин. Відповідно, пропозиція вже не покриває попит», — пояснює Андрій Кузьмін.

На думку Андрія, ці проблеми несуть додаткове навантаження на овочебази та склади, яких в Україні катастрофічно не вистачає: «Біля Києва розташовуються склади для глибокого заморожування категорії А — їх приблизно 55% від загальної кількості. У регіонах їх дуже мало, а склади нижчих категорій не завжди підходять під плодоовочеву продукцію».

Сьогодні вся логістична сфера отримала відразу чотири проблеми: зупинку, перезапуск, надспоживання, відсутність готовності в портах до перевантажень. Пандемія COVID-19 послужила каталізатором вже раніше запущених процесів, які накопичувалися роками, розкривши нездатність компаній та організацій працювати у перевантажених обставинах.

Українські порти в порівнянні з автомобільним транспортом працюють нормально – місць для вантажоперевезень поки що достатньо для підтримки швидкого відвантаження вантажів, що приходять. Обмеження йдуть з боку контейнерних ліній за кількістю місць на судні, контейнерним обладнанням та кількістю заходів у порт — частина з них скасовується, а деякі із судів просто оминають Одесу.

Андрій зазначив, що з початку всесвітньої логістичної кризи 2020 року ситуація з кожним роком лише посилюється. «За моїми особистими прогнозами, це триватиме ще мінімум до березня 2022 року. Водночас, експерти великих аналітичних компаній переконані, що логістична криза може затягтися і на весь 2022 рік, підкріплений подіями, що відбуваються в глобальній економіці», — резюмував Андрій Кузьмін.