Volvo і Daimler готові зробити переворот в силових установках вантажівок у другій половині десятиліття

Два гіганта вантажної автоіндустрії – Volvo і Daimler – готові зробити переворот в силових установках вантажівок у другій половині десятиліття. Їх керівники, пише Financial Times, вважають, що замість дизельного палива настане час водню. Перелом вони очікують в 2027-2030 роках.

До середини десятиліття технології дозволять випускати великовантажні автомобілі на паливних елементах, здатні долати великі відстані. В останній третині 2020-х позиції такої техніки, як очікується, посиляться, і вона почне займати помітну частку на ринку. Такої думки дотримуються голова ради директорів Daimler Мартін Даум і генеральний директор Volvo Мартін Лундстедт.

Шведи планують до 2030 року випускати до половини свого об’єму вантажівок – що працюють на електриці або водні. До 2040-го обидві компанії збираються робити виключно машини з нульовими викидами в атмосферу.

Daimler і Volvo вважають, що електрична комерційна техніка буде затребувана при роботі на невеликих відстанях і при ночівлі на власній базі, де можна організувати зарядку. А далекобійним перевізникам будуть потрібні машини з великим запасом ходу і можливістю швидко поповнити запас енергії. Такими і стануть водородомобілі.

Прорив не відбудеться без відповідної інфраструктури. За оцінками компаній, Європі буде потрібно встановити до 2025 року 300 станцій заправки воднем, а до 2030-го – вже 1000 штук. Крім того, необхідні стимули у вигляді субсидій від держави: водневі машини будуть помітно дорожче дизельних протягом як мінімум 15 років.

У вересні минулого року компанія Mercedes-Benz представила водневий магістральний тягач GenH2 з запасом ходу в 1000 кілометрів. Поки він вважається концептом, але серійне виробництво вантажівки може початися в середині нинішнього десятиліття. Тягач, здатний перевозити до 25 тонн вантажу, оснащений двома електромоторами. Пікова віддача кожного становить 449 к.с. і 2071 Нм крутного моменту.