У Європі чекають посилення кризи вантажних перевезень

На європейському ринку вже котрий місяць спостерігається гостра нестача вантажівок і водіїв-далекобійників, яка виникла через цілий комплекс причин. Але найгірше, вважає президент регіонального підрозділу однієї з найбільших логістичних компаній світу XPO Logistics ще попереду. На думку Луїса Гомеса, до Різдва проблеми особливо помітні, а початок наступного року обіцяє тільки погіршення ситуації.

Європа вже далеко не перший рік страждає від нестачі водіїв вантажівок, але пандемія COVID-19 і введення цілої низки нових законів як в ЄС, так і в Великобританії, яка залишила економічний блок, серйозно погіршили ситуацію. Так, за даними Transport Intelligence, якщо перед початком 2019 року в європейських країнах не вистачало 127,5 тис. водіїв вантажівок, то зараз нестача оцінюється вже в 400 тис. І це тільки дані по шести країнам: Великобританії, Франції, Німеччини, Данії, Норвегії та Швеції. І в майбутньому ця тенденція буде тільки погіршуватися, заявив в інтерв’ю Financial Times президент європейського підрозділу логістичної компанії XPO Logistics Луїс Гомес.

Першочергова причина нестачі кадрів – банальне старіння професії.

Водії зі стажем виходять на пенсію, а молоді люди не прагнуть сідати за кермо великовантажних фур. Останніх відштовхують умови роботи: від заробітної плати до постійної переробки і відсутність в багатьох країнах належного рівня інфраструктури.

Пандемія COVID-19 майже на рік паралізувала роботу більшості установ в Європі і звичний хід життя. Це торкнулося і сектору вантажних перевезень: частина водіїв за цей період пішла на пенсію, частина – в інші сфери (наприклад, обслуговувати інтернет-магазини). До того ж отримання водійської ліцензії, необхідної для управління важкими вантажівками, стало займати набагато більше часу: через перебої в роботі установ, що відповідають за проведення іспитів, черги кандидатів розтягнулися, і тепер замість колишніх 12 тижнів кандидати змушені чекати по 16 тижнів.

У Великобританії ситуація ускладнилася ще й «Брексітом». Водії стали залишати країну тисячами, і саме тут спостерігається найгостріша нестача кадрів.

Все це вже призвело до того, що в багатьох країнах стали спостерігатися істотні перебої з поставками товарів в магазини і точки громадського харчування.

За словами пана Гомеса, ситуація тільки погіршиться ближче до зими, коли споживачі почнуть штурмувати магазини напередодні Різдва, а навантаження на логістику традиційно зросте в цей період. Але і після закінчення зимових свят ситуація не покращиться, а, навпаки, тільки посилиться, впевнений пан Гомес. Свій прогноз він пояснює вступом в силу нових законів, що регулюють сферу вантажоперевезень в Європі, відомих як «Пакет мобільності».

Нові норми почнуть діяти 21 лютого 2022 року. Вони покликані захистити водіїв вантажівок. Так, наприклад, водії повинні будуть брати чотириденний відпочинок між рейсами всередині країни, а при виконанні міжнародних рейсів – повертатися в рідну країну кожні вісім тижнів. Крім того, вони отримають право вимагати мінімальну оплату праці в кожній країні ЄС, в якій вони працюють.

Ці заходи, підкреслює представник XPO Logistics, безумовно, викличуть позитивне зрушення в сфері вантажоперевезень, і вони допоможуть захистити права водіїв. Їх зарплати виростуть приблизно на 10%, впевнені в компанії.

Але разом з тим нові правила ще більше посилять кадрову нестачу, а також підвищать витрати як для транспортних компаній, так і рітейлерів і виробників.

Втім, всього цього може і не статися. Так, наприклад, британська влада вже двічі відклала вступ в силу нових правил вантажоперевезень, в тому числі норм за кількістю часу, який водії можуть проводити за кермом. Уряд пояснив своє рішення тим, що водіям необхідно потерпіти, щоб країна могла впоратися із збільшеним навантаженням на логістичну систему.