Супермаркети Британії переманюють водіїв вантажівок і посилюють кризу

Боротьба британських супермаркетів і інших великих роздрібних торговців за водіїв вантажівок, через підвищення заробітної плати та інші заходи заохочення, погіршують ситуацію на ринку, так як призводять до відходу персоналу з фірм-перевізників і постачальників продуктів харчування, пише The Financial Times.

У спробах уникнути порожніх полиць, що спостерігалися в магазинах в 2020 році, супермаркети і продуктові магазини зробили активні дії, щоб утримати водіїв від переходу в агентства, де погодинні ставки швидко виросли у відповідь на брак робочої сили. Водій HGV Джозеф Оуклі сказав, що супермаркети платять найбільше. «Ставки заробітної плати зросли, так як вони борються за дуже невеликий пул водіїв», – сказав він.

Виконавчий директор однієї з британських транспортних компаній попередив, що дії супермаркетів по залученню водіїв фур з метою пом’якшити нинішню кризу мало що дадуть в довгостроковій перспективі. «Все, що ви робите, – це рухаєте по колу існуючу робочу силу», – сказав він.

Стів Боулз, керуючий директор Roy Bowles Transport, фахівець з перевезення та зберігання вантажів в Хітроу, сказав, що, хоча заробітна плата «повинна була вирости», компанії, що пропонують великі премії, «спотворюють проблему». Він сказав, що у нього в компанії зазвичай працювало 40 водіїв, але їх число скоротилося «приблизно на 20%».

За словами Енді Прендергаста, національного секретаря профспілки GMB, розмір недавнього підвищення заробітної плати серед водіїв великих вантажівок був безпрецедентним. «Я ніколи не бачив такого в своєму житті, зазвичай буває зростання трохи вище або трохи нижче інфляції, – сказав він. – Але ми спостерігаємо зростання, яке не тільки прискорює інфляцію, але і фактично виражається двозначними цифрами, оскільки роботодавці борються за утримання персоналу».

При цьому деякі компанії все ж йдуть по шляху залучення нових людей в галузь. Роб Хант, директор по бізнес-послуг компанії Gist, що поставляє товари для відомої британської мережі Marks and Spencer і інших магазинів, повідомив, що перевізник відкриває повністю фінансовані місця в навчальній школі і пропонує бонус за реєстрацію в розмірі 5 тис. фунтів стерлінгів за умови подальшої роботи. «Ми сподіваємося залучити людей, які покинули галузь, або зробити її привабливою для нових співробітників, і ми домоглися в цьому успіху», – пояснив Хант.

Відзначимо, що індустрія перевезень на більшій частині Європи страждає від нестачі водіїв, але проблема особливо гостра в Великобританії, тому що велика кількість працівників з ЄС виїхала з країни після Brexit, а багато місцевих водіїв вийшли на пенсію.

За даними Британського консорціуму роздрібної торгівлі, тільки британським супермаркетам в найближчі кілька місяців буде потрібно додатково 15 тис. водіїв, і мало хто очікує, що урядова тимчасова візова схема, спрямована на надання 5 тис. тримісячних дозволів водіям вантажівок, які не є громадянами Великобританії, значно скоротить дефіцит.