Skoda почала тестувати свої 100% електричні вантажівки на новому майданчику

Skoda запустила пілотний проект, в рамках якого вона тестуватиме електровантажівки на своєму головному заводі в Млада-Блеславі. Ці 100% електричні вантажівки будуть використовуватись для перевезення вантажів усередині підприємства. Чеський виробник зазначає, що на стадії розробки перебуває досить багато машин, щоб ще більше знизити викиди CO2.

Якийсь час тому бренд Skoda запустив все своє обладнання з метою проведення амбітного наступу на продукцію, яка дозволяє йому позиціонувати себе як зразок для масової електромобільності в Європі. Проте, крім випуску величезної кількості електромобілів, компанія також докладає всіх зусиль, щоб зменшити свій вплив на довкілля. У рамках стратегії «Зелене майбутнє» Skoda реалізує низку заходів щодо забезпечення сталого розвитку у своїх виробничих та логістичних відділах. Останній захід спрямований на електрифікацію на найвищому рівні парку вантажних автомобілів, які компанія використовує на своїх гігантських об’єктах у Млада-Болеславі (Чеська Республіка). Тут розташований головний центр виробництва автомобілів Skoda.

Skoda проводить випробування двох електричних вантажівок у Млада-Болеславі для перевезення вантажів усередині заводу. У процесі розробки більше електричних вантажівок, і з цими транспортними засобами автовиробник очікує скорочення викидів CO2 до 60 тонн на рік у порівнянні з альтернативними моделями, в яких використовується дизельний двигун. Електрифікація парку вантажних автомобілів на найвищому рівні допоможе Skoda систематично знижувати вплив на навколишнє середовище та зміцнювати свої екологічні цілі в рамках корпоративної стратегії «Наступний рівень – Стратегія Skoda 2030». Випробування електротранспорту розпочалися на початку жовтня минулого року. З того часу під час пілотного проекту було отримано цінну інформацію.

Підрозділ логістики Skoda тестував дві електричні вантажівки для внутрішніх перевезень. Вони мають стандартні напівпричепи. Очікується, що у травні наступного року ці моделі замінять дизельні вантажівки на відповідних маршрутах. Наступним кроком буде транспортування акумуляторів електричних машин через завод у спеціально виготовлених та укорочених напівпричепах із червня 2022 року. Напівпричепи будуть оснащені технологією автоматичного завантаження та розвантаження піддонів. У надрах цих електричних вантажівок знаходиться літій-іонний акумулятор, що забезпечує запас ходу 80 кілометрів на одному заряді. Процес заряджання АКБ займає 4 з половиною години. Батареї споживають близько 200 кВт/год електроенергії кожні 100 км пробігу.