Брак і невдоволення водіїв фур наростають по всій Європі

Погані умови праці, великі пробіги, тижні і місяці далеко від дому – ось деякі з причин нестачі водіїв вантажівок по всій Європі. За словами далекобійників, з якими розмовляла кореспондент Euronews Шона Маррей, правила, що стосуються зарплати і часу за кермом, часто порушуються, і це можна називати експлуатацією.

«Те, що компанії шахраюють, ми бачимо всюди на цій стоянці, – каже представник профспілки Едвін Атема. – Водії проводять по кілька місяців поспіль в ізоляції, для них кабіна як в’язниця. Це те, на що вони щодня скаржаться. Вони відчувають себе ув’язненими, знають закон – його тут порушують, але нікого це не хвилює».

Ситуація особливо гостра в Великобританії, яка після свого виходу з ЄС закрила в’їзд іноземній робочій сили. В країні не вистачає своїх підготовлених водіїв, які сіли б у вантажівки і автоцистерни. В результаті виникли перебої з постачанням супермаркетів і бензозаправних станцій.

«Головне у тому, що уряд Сполученого Королівства не вжило заходів, необхідних для вирішення трудових проблем, які після «брексіта» застали його зненацька, – сказав співробітник Європейського центру політекономії Девід Хениг. – Бізнес це знав заздалегідь, але неохоче вживав заходів щодо запобігання браку кадрів і зробив недостатньо. А уряд все запевняв транспортників: не бійтеся, ви пристосуєтеся, і проблем не буде».

Ще до “брексіта” деякі з цих британських транспортників стали створювати дочірні компанії в країнах з низькою заробітною платою, перш за все в Східній Європі і за межами ЄС, щоб скоротити свої витрати. Але не збуваються розрахунки на те, що водії будуть працювати далеко від дому в Західній Європі протягом тривалого часу за порівняно невисоку зарплату.

«Деякі компанії відкривають свої офіси в Польщі, Туреччині або будь-якій іншій країні, де зарплата найнижча, – сказав ветеран цієї галузі Рон Ван Лінген. – Потім водіїв відряджають до Голландії або куди-небудь в багату Європу. Там їм платять відповідно до тарифів їх власних країн, а не за законом, який говорить, що потрібно платити водієві голландської або німецької вантажівки, звідки б він не був, по голландським або німецькими стандартами. Те ж стосується і умов праці. У прагненні знизити ваші власні витрати і створити для себе кращу конкурентну позицію, ці компанії, як ми висловлюємося, проїхали по спинах водіїв».

Згідно з прогнозами, брак персоналу в транспортному секторі Євросоюзу триватиме як мінімум ще десять років. Профспілки водіїв вантажівок заявляють, що відповідальність за дотримання трудового законодавства лежить тепер на країнах-членах ЄС. Якщо ж покладатися тільки на роботодавців, то ситуація взагалі не буде вирішена в доступному для огляду майбутньому.