ДТП: порядок дій та відповідальність водія

Порядок дій водія – учасника ДТП.

Важко знайти водія, який хоча б раз в житті не стикався з дорожньо-транспортною пригодою. Знання алгоритму дій при ДТП є таким же важливим, як і знання ПДР.

 

Що робити. якщо сталося ДТП?

По-перше, потрібно перевірити, чи є серед учасників аварії постраждалі, надати їм допомогу та викликати швидку та співробітників поліції.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ: наявність постраждалих від ДТП автоматично передбачає кримінальну відповідальність за ст. 286 КК України. Навіть якщо людина не має видимих пошкоджень, це не означає, що тілесних ушкоджень немає. Швидку допомогу рекомендовано викликати завжди для встановлення фізичного стану потерпілого.

 

Чому важливий виклик адвоката?

ДТП – це завжди стрес та шоковий стан і, на жаль, учасники ДТП можуть вести себе неадекватно або зазначати у поясненнях обставини, які не відповідають дійсності. В подальшому через недоліки/неточності при складанні протоколу суд може визнати винною особу, яка фактично не винувата в ДТП. Аби вберегтися від таких ситуацій бажаним є виклик адвоката по ДТП та/або юридична консультація щодо подальших дій.

ВАЖЛИВО: автомобілі усіх учасників ДТП мають лишатись на тому самому місці, де були відразу після аварії – переміщати авто до прибуття поліції не можна. Потрібно також виставити знак аварійної зупинки та ввімкнути аварійку.

Не варто залишати місце ДТП навіть, якщо наявні незначні пошкодження. Виняток: обопільна згода на складання “європротоколу” (сума збитків до 50 000 грн.), для чого важливі:

– відсутність потерпілих;
– наявність страховки ОСЦПВ у всіх учасників ДТП (водіїв транспортних засобів);
– обопільна згода;
– відсутність у учасників ознак алкогольного або – наркотичного сп’яніння

 

Фіксація даних

Важливо зафіксувати дані та покази свідків ДТП, найкраще – за допомогою фото та відео, а також зафіксувати місце розташування камер відеоспостереження, записи яких можуть знадобитись пізніше.

До приїзду патрульної поліції можна розпитати інших учасників про їх версії ДТП (бажано все зафіксувати на відео).

Далі необхідно повідомити страхову компанію, бажано – відразу після настання ДТП. При істотних пошкодженнях страхова компанія може викликати аварійного комісара для фіксування пошкоджень і тілесних ушкоджень.

Оформлення ДТП патрульною поліцією

Спілкування з патрульною поліцією також є важливим етапом оформлення ДТП. Завдання патрульних – визначити, чи є потерпілі. Якщо є – викликається слідчо-оперативна група для огляду місця події, опитування учасників ДТП і свідків з подальшою передачею матеріалів в слідчий орган для вирішення питання про реєстрацію кримінального правопорушення.

Медичне освідчення

Патрульна поліція з’ясовує наявність ознак алкогольного або наркотичного сп’яніння. У разі, якщо є потерпілі, відмова від медичного освідчення прирівнюється до керування транспортним засобом в стані алкогольного або наркотичного сп’яніння зі складання протоколу про адміністративне правопорушення за ст.130 КУпАП. Тому від медичного освідчення відмовлятись не радимо.

Патрульні мають скласти план-схему ДТП. Ваша задача тут – все ретельно звірити і зафіксувати усі невідповідності в протоколі або на окремому додатку до протоколу.

 

Автотехнічна експертиза

У разі, якщо між учасниками ДТП виникає спір, виникає необхідність проведення автотехнічної експертизи. Незалежний експерт в результаті проведення експертного дослідження встановлює обставини та причинно-наслідковий механізм дорожньо-транспортної пригоди.

 

Незалежна експертиза авто після ДТП проводиться з метою:

– дослідження обставин ДТП (за допомогою розрахункових методів);
– дослідження слідів на транспортних засобах на місці події (транспортно-трасологічна експертиза);
– дослідження технічного стану транспортних засобів та їх окремих агрегатів, вузлів і деталей (техніко-діагностична експертиза).
– встановлює несправності транспортного засобу, що могли призвести до настання ДТП, причини та час їх виникнення (до ДТП чи після неї);
– встановлює причини ДТП та її наслідки, а саме: визначать швидкість руху, гальмівного та зупинного шляхів, траєкторію руху, відстань, пройдену транспортним засобом за певні проміжки часу тощо;
– визначає, чи відповідали дії водія транспортного засобу у даній дорожній ситуації технічним вимогам ПДР;
– встановлює, чи була у водія технічна можливість запобігти ДТП з моменту виникнення небезпеки.

 

Експертиза ДТП досліджує такі об’єкти:

– матеріали справи і речові докази;
– транспортні засоби, які були в ДТП;
– окремі агрегати, вузли і деталі, а також сліди, які на них утворилися;
– місце, де сталося ДТП (ділянка, по якій пересувалися учасники ДТП).

Автоекспертиза – це дуже важливий вид експертизи, яку проводить атестований судовий експерт.

 

за матерілами Експер Онлайн