Автомобільні вантажні перевезення в США за рік подорожчали на 20%

Минулого року вартість вантажних автомобільних перевезень для вантажовласників у США зросла на 20,2% щодо ставок на ці ж послуги роком раніше, 2020-го. Такого висновку дійшли аналітики американського ринку.

За даними Індексу фрахтових платежів банку США (щоквартально публікується US Bancorp), витрати на перевезення вантажів неухильно зростали з самого початку 2021 року. “Зі значення 212,2 в I кварталі індекс піднявся до 267,5 в IV кварталі, тоді як індекс відвантаження зріс з 117,5 до 121,6”, – зазначають аналітики.

Як повідомляє The Loadstar, тарифи на вантажоперевезення підскочили відразу з ряду причин: через зростання цін на паливо, а також брак водіїв і автопарку нових вантажівок у перевізників.

Тим часом витрати самих перевізників зросли минулого року ще більше – більш ніж на чверть: на 26,5% до 2020 року (і на 21,5% порівняно з 2019-м), причому лише за ІІІ квартал ті підскочили одразу на 8 4%.

За даними Управління енергетичної інформації США, лише за період з ІІІ по ІV квартал середня ціна на дизельне паливо зросла на 9,3%, що призвело до його подорожчання майже на 49% порівняно з останнім кварталом 2020 року.

Однак, як вважають в Американській асоціації вантажоперевезень (ATA), саме нестача транспортних потужностей (т. зв. capacity) стала основною причиною збільшення витрат на вантажоперевезення у галузі: цей фактор вплинув більшою мірою, ніж стрибки цін на нафтопродукти. Дані ATA показали, що оператори, які переважно перевозили контрактні вантажі, використали минулого року приблизно на 5% менше вантажівок, ніж роком раніше.

«У 2021 році галузь вантажоперевезень зіштовхнулася зі знайомими проблемами: нестача вільних водіїв, вантажівок та причепів. Це збільшує витрати вантажовідправників та ускладнює перевезення більшої кількості вантажів перевізниками», – прокоментував віце-президент банку США та директор з рішень для даних про вантажоперевезення Боббі Холланд.

Кількість відвантажень за минулий рік скоротилася на 0,5% порівняно з 2020-м та на 4,5% порівняно з 2019-м.

Згаданий Індекс фрахтових платежів банку США показав, що кількість відвантажень вантажних автомобілів у IV кварталі скоротилася як у порівнянні з III кварталом, так і у річному обчисленні. Тоді як витрати на фрахт змінилися зворотним чином. Обсяг відвантаження знизився на 2,4% порівняно з рівнем III кварталу, але порівняно з IV кварталом 2020 року зниження ще різкіше – на 5,1%.

За цими цифрами ховаються значні регіональні відмінності: від збільшення кількості відвантажень у IV кварталі на 0,7% на південному заході США до скорочення на 6,4% на заході. При цьому у всіх регіонах у IV кварталі спостерігалося значне зростання витрат, що вказує на те, що нестача потужностей зачіпає всю країну.

«Попит на послуги вантажоперевезень, як і раніше, високий. Але доти, доки не буде вирішено питання нестачі водіїв та різні проблеми з ланцюжками поставок – включаючи ті, що викликають нестачу вантажівок та обладнання – можливості будуть обмежені», – резюмував старший віце-президент та головний економіст ATA Боб Костелло.