Багато підприємств почали поповнювати запаси на складах

Світова торгівля відновлюється значно швидше, ніж передбачали експерти. З початку поточного року обсяги реалізації товарів та послуг збільшилися на 7,7%. Зважаючи на те, що у 2020 році було втрачено 8%, можна сказати, що наслідки коронавірусної кризи вже практично подолано. Головне тепер, аби не виникла чергова хвиля глобального закриття, говорять фахівці.

З точки зору вартості товарів та послуг, цього року спостерігається зростання на 15,9%, тоді як втрати минулого року становили лише 9,9%. Ці та інші дані називають автори дослідження під назвою «Доправляй, якщо зможеш», яке провів кредитний страхувальник «Ейлер Гермес».

За словами генерального директора цієї компанії Рона ван Хет Хофа, раніше прогнозований бум відновлення після блокування економіки вже давно настав. Лише ланцюги постачання досі не можуть відноситися у повній мірі. Крім того, зважаючи на ситуацію в окремих сегментах світової логістики, зокрема, з азійським постачанням, вантажоотримувачі починають поводитися немов хом’яки, які роблять запаси на зиму.

У 2020 році суттєво скоротилися і попит, і пропозиція. Цього року попит повернувся на своє місце, а пропозиція – не завжди. За даними аналітиків компанії, у середньому пропозиція відстає від попиту на 15%. А це означає, що багато підприємств почали накопичувати запаси, які у середньому зростають на 50%, якщо мова йде про дефіцитні товари та комплектуючі.

Скоріш за все, у короткостроковій перспективі залишаться дефіцитом також вільні місця на суднах, що перевозять вантажі через океани. У першу чергу, це стосується контейнеровозів. Насправді, тут є дві найбільші проблеми, відзначають автори дослідження. Це відсутність гідної альтернативи морському транспорту, а також нерівномірне відновлення економіки у різних регіонах світу.

Тож високі тарифи мають зберігатися ще й у 2022 році, хоча свого піку вони, мабуть, досягнуть ще цього року, відзначають експерти. Не виключено, що перевезення з Китаю до США стануть дорожчими ще на 30%, а до ЄС – на 10%.