Як українській компанії підготуватися до ймовірного нокдауну через Омнікрон

Новий штам Омнікрон уже призвів до величезної кількості заражень у деяких країнах світу. Чи важко передбачити, що світ знову може опинитися у стані нокдауну? Що можна зробити в українській компанії, щоб підготуватися до такого форс-мажору якнайкраще та пережити його з найменшими втратами? Про це розповів співвласник групи логістичних компаній ZAMMLER Віктор Шевченко на сторінках видання «Новое Время Бізнес».

За досвідом попередніх нокдаунів ми знаємо, що вантажні перевезення, на відміну від пасажирських, не зупиняються. Але однаково виникають проблеми з перетином кордону, значно більше хворіє персонал та відбуваються інші події, які призводять до зривів у ланцюгах постачання.

Відзначимо, що під час пандемії запаси на складах зросли. У залежності від категорії товарів, їх може вистачити, щоб пережити затримку з черговою поставкою понад очікуваний термін десь на 7, а десь і на 40 днів. Звісно, це негативно позначилося на вартості, але нині такі ринкові умови. Отже, найголовніше, аби затримки у постачанні не стали значно довшими, ніж ми очікуємо. Тож перше рішення проти нокдауну – перестрахуватися, щоб товар (сировина) завжди була у наявності. У наш непередбачуваний час клієнт зрозуміє, коли ціна збільшиться, але не зрозуміє, якщо товару для нього не буде зовсім.

З іншого боку, за час пандемії суттєво зросли вимоги до доставки роздрібному покупцеві. Тут варто постаратися, адже сьогодні вже нормою стає доставка замовленого товару у той же день, або максимум – протягом 24 годин. І все це на тлі надто повільної логістики у секторі В2В. Навіть такі гіганти, як Nike, тепер змушені очікувати контейнер з Китаю до США у середньому 71 добу, хоча до пандемії термін був 40 днів. Доставка з Китаю до України також тепер займає на кілька тижнів більше, хоча це вже не критично, бо усі адаптувалися до таких умов.

Для того щоб пом’якшити ситуацію, варто заздалегідь бронювати місце для свого вантажу у літаку чи на судні. Наприклад, зараз, коли триває високий сезон, практично нереально щось терміново привезти з Азії. Треба було думати про транспорт місяць тому. Це ж стосується й залізниці.
Варто пам’ятати, що потяг з Китаю їда до нас приблизно місяць, а морське судно долає цей шлях у середньому за 50-60 діб. Однак потяги відправляються у середньому двічі на місяць, а кораблі – кожен тиждень. Тарифи на контейнерні перевезення приблизно однакові на обох видах транспорту.

Якщо ж ви експортер та маєте намір відправляти вантажі автотранспортом, то вам зараз можна лише поспівчувати. Дозволи на перевезення з України закінчилися практично до всіх країн, які з нами межують. Польських, наприклад, немає уже понад 2 місяці. Якщо українцям дадуть менше 160 тис. дозволів, як це було на 2021 рік, то не виключено, що вони закінчаться ще навесні. До того ж, при посиленні карантину сам процес перетин кордону може бути ускладненим настільки, що вантаж запізнюватиметься на кілька днів або тижнів.

Варто пам’ятати, що у локдаун одразу злетять і тарифи на авіацію. Зараз перевезення одного кілограму з Китаю до України коштує приблизно $10. Звичайний тариф становить $6-7. А під час посиленого карантину він сягав $20.

Антикризова стратегія будь-якої комерційної компанії може складатися з кількох рівнів:

  • План А. На випадок нетривалого нокдауну тимчасово припинити інвестиції у розвиток та глобальні перспективні проекти. Спробувати скоротити видатки.
  • План Б. Якщо карантинні заходи стануть серйознішими та більш тривалими, доведеться вдатися до суттєвих скорочень видатків, у тому числі скорочення персоналу та зменшення зарплат. Потрібно також акумулювати кошти на випадок найгіршого сценарію.
  • План С. Його застосовуємо лише у разі повного колапсу. Йдеться про суттєві скорочення штатів та переформатування бізнесу.

Щоправда, у нинішніх умовах ми можемо сподіватися, що до найгіршого сценарію не дійде. По-перше, будь-який локдаун для нас уже не буде чимось несподіваним та абсолютно новим. По-друге, і ми, і наші клієнти загалом готові долати труднощі. Однак легковажити усе ж не варто. Логістика – це критична галузь, від якої залежить уся економіка.