Напередодні Різдва вартість перевезення контейнерів з Китаю може вирости у 6-8 разів

Нинішні високі тарифи на доставку морем з Азії – ще не межа. Напередодні Різдва, коли почнеться підготовка до високого сезону, тарифи можуть виявитися у 6-8 разів більшими, ніж у той самий період 2019 року. Такі ціни, скоріш за все, протримаються аж до китайського нового року. З таким прогнозом виступили експерти компанії Setlog 24 серпня.

Окрім надвисоких тарифів на перевезення підприємців з Європи та Америки спіткатимуть затримки з доставкою. Також очікується, що товари у самому Китаю стануть дорожчими. Тож усе це разом може зіпсувати сезон передріздвяних розпродажів.

На думку аналітиків Setlog, напруга може дещо пом’якшитися лише до Великодня 2022 року. Цей прогноз складений на підставі аналізу стану справ у виробників та продавців 100 найбільш популярних брендів у період з липня 2019 по липень 2021 року.

До кризи призвели одразу кілька негативних тенденцій, пояснюють фахівці. Спочатку глобальні ланцюги постачання були порушені пандемією. Потім з’ясувалося, що з непрацюючими магазинами склади стали переповненими нерозпроданим товаром. З іншого боку, у деяких галузях промисловості та в імпортерів збільшився попит. Але можливості судноплавства також скоротилися з відомих причин.

«Було замовлено нові вантажні судна, нові партії контейнерів, але для того, щоб вони почали працювати на ринку, потрібні місяці, а то й роки», – говорить Ральф Дюстер, член правління Setlog. Після закінчення сезону карантинів Азія намагається відновити експорт та надолужити втрачене. Але це тільки збільшило попит на транспортні послуги. Ситуацію погіршували то раптове перекриття Суецького каналу, то несподівані закриття великих китайських портів.

За даними компанії Setlog, нещодавньою кульмінацією стало перевезення сорока футового контейнера з Китаю до Європи за 20 тисяч доларів. Утім, в середньому вартість оренди контейнера з Китаю до Західної Європи поки що залишається на рівні 14-16 тис. доларів. Це вже у шість-вісім разів більше, ніж два роки тому. Отже, щоб зрозуміти, якою буде ставка оренди у високий сезон, варто згадати, скільки платили у 2019 році та помножити це число на шість або вісім.

Також аналітики нагадують, що цього року доставка морем з Китаю у середньому на вісім днів довша, ніж до кризи. Очікування контейнера, який уже прибув до китайського порту, тепер може розтягнутися на півтора місяці. Тож іще трохи, й варто замовляти товар для різдвяних розпродажів, бо в іншому разі ви зможете отримати його аж після Нового року.

Також варто зважати на стан виробництва в Азії. Наприклад, швейна промисловість там зменшила свою потужність на 25-35%.
На залізниці також складається критична ситуація. Потягів багато, але перевезти усі вантажі вони не в здатні. Додатковою проблемою стали затримки на митницях. Бронювання ж на залізниці варто здійснювати за 4-6 тижнів до відправлення потягу, зауважують у Setlog.